Zajęcia dydaktyczne:
- Fizyka budowli
- Termowizja w budownictwie
- Budownictwo helioenergetyczne
Tematyka działalności naukowej:
- Pasywne i semipasywne przegrody budowlane
- Wykorzystanie fototermicznej konwersji energii promieniowania słonecznego w budownictwie
- Wykorzystanie MRS w analizie procesów cieplno-wilgotnościowych w przegrodach budowlanych
Działalność organizacyjna:
- Członek Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa
- Członek Komitetu Nauki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa
- Członek IBPSA Poland (The International Building Performance Simulation Association)
- Członek Komisji do przeprowadzania egzaminu potwierdzającego uzyskanie efektów kształcenia na studiach stacjonarnych I-go stopnia-kierunek budownictwo
- Członek Komitetu Organizacyjnego Konferencji solińskich: "ROZWÓJ ZRÓWNOWAŻONY, Architektura - Budownictwo - Inżynieria i Ochrona Środowiska, Innowacyjne technologie energoefektywne - źródła energii, racjonalne zużycie energii"
Wynalazek dr. inż. Jerzego Szyszki nagrodzony na Targach Wynalazków INTARG®2022
12 maja 2022 roku zakończyły się targi INTARG® 2022, na których zaprezentowano blisko 300 patentów wystawców z 18 krajów.
Targi INTARG® mają charakter międzynarodowy i interdyscyplinarny - od medycyny i zdrowia, bezpieczeństwa, IT, po rozwiązania dla różnych gałęzi przemysłu, to możliwość prezentacji i promocji wynalazków i rozwiązań innowacyjnych wymiany kontaktów naukowych i biznesowych pomiędzy przedstawicielami świata nauki, przemysłu, biznesu oraz finansów.
Projekt pt. „Interaktywna Słonecznie Aktywna Ściana (ISAS)” autorstwa dr inż. Jerzego Szyszki z Katedry Budownictwa Ogólnego Politechniki Rzeszowskiej w kategorii: przemysł, branża budownictwo otrzymał złoty medal oraz Nagrodę Award of The First Institute Researchers and Inventors (I.R.I.).
Opis wynalazku "Interaktywnej Słonecznie Aktywnej Ściany (ISAS)"
Wynalazek wpisuje się w strategię inteligentnego i przyjaznego dla środowiska budownictwa. Umożliwia odzyskiwanie ciepła z promieniowania słonecznego ograniczając zużycie energii konwencjonalnej potrzebnej do ogrzewania budynków. Interaktywna, prosta w budowie, bezobsługowa ściana, automatycznie reaguje zmianą oporu cieplnego na nasłonecznienie.
Selektywny opór termiczny zapewnia ochronę przed stratami ciepła (U=0,2 W/m2K) umożliwiając wygenerowanie zysków ciepła z promieniowania słonecznego, które oddaje do budynku także w godzinach nocnych. Latem dodatkową zaletą rozwiązania jest zdolność do schładzania. Interaktywna, słonecznie aktywna ściana termoizolacyjna z funkcją grzewczą (ISAS) jest rodzajem przegrody, która może mieć szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym użyteczności publicznej lub przemysłowym. W budynkach o konstrukcji szkieletowej ISAS może stanowić alternatywę dla typowych ścian osłonowych. Przegroda może zastąpić ścianę osłonową w całości lub stanowić jej uzupełnienie. Prototyp rozwiązania w ramach grantu PCI, został przetestowany w warunkach laboratoryjnych polowych.