
Działalność Koła Naukowego Da Vinci w roku akademickim 2024-2025
W dniu 17.03.2025 r. odbyło się pierwsze spotkanie Koła Naukowego „Da Vinci” w semestrze letnim, roku akademickiego 2024/2025. Omówiliśmy kwestie organizacyjne oraz cele, które planujemy zrealizować w nadchodzącym czasie.
A o to nasz skład:

Górny rząd od lewej: inż. Alicja Wójcik, inż. Justyna Sudoł, inż. Monika Wojtowicz, dr inż. Marcin Kaczmarzyk – opiekun Koła Naukowego, inż. Sebastian Rusnak, Marcin Zięba
Dolny rząd od lewej: inż. Michał Sowiński, inż. Damian Ziobro
Następnie przeszliśmy do działania!
Naszym celem było sprawdzenie wpływu tempa stygnięcia próbki na jej właściwości. Wykonaliśmy dwie próbki. Próbkę pierwszą bezpośrednio po wypieczeniu odstawiliśmy do ostygnięcia w temperaturze pokojowej, natomiast drugą pozostawiliśmy do całkowitego wystygnięcia w Hot Pocie.
Na kolejnym spotkaniu przeanalizujemy próbki makroskopowo, a w dalszej przyszłości sprawdzimy różnicę w ich wytrzymałości wykonując próbę zniszczenia.


-
W dniu 20.01.2025 roku odbyło się seminarium poświęcone systemom dachów zielonych organizowane przez studenckie koło naukowe „Da Vinci” oraz firmę Dörken Delta. Spotkanie zgromadziło liczną (ponad 60 osób) grupę studentów i pracowników Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Spotkanie poprowadził Pan Jacek Dudziak, ekspert firmy Dörken Delta.

Prezentacja rozpoczęła się od wprowadzenia do tematyki zielonych dachów, przedstawione zostały ich zalety oraz znaczenie w nowoczesnym budownictwie. Podkreślone, że zielone dachy nie tylko poprawiają estetykę miejskich przestrzeni, ale także pełnią funkcje ekologiczne, takie jak np. poprawa jakości powietrza, retencja wody opadowej.
W pierwszej części seminarium omówiono systemowe podejście do zazieleniania dachów płaskich. Prelegent zwrócił uwagę na różnorodne materiały i technologie stosowane w realizacji dachów zielonych, podkreślając konieczność ich odpowiedniego doboru w zależności od funkcji i obciążeń dachu. Szczególną uwagę poświęcono zarządzaniu wodą opadową na dachach zielonych. Pan Dudziak omówił technologie umożliwiające efektywną retencję oraz odprowadzanie wody. W tym czasie po sali krążyły różnorodne próbki produktów firmy Dörken Delta. Były to innowacyjne materiały dedykowane do stosowania w systemach dachów zielonych.
Kolejna część prezentacji dotyczyła praktycznych zastosowań zielonych dachów. Przedstawiono przykłady ich wykorzystania jako ciągów pieszych, dróg do 3,5 tony oraz dróg pożarowych. Prelegent omówił wymogi techniczne oraz korzyści wynikające z takich realizacji. Podczas seminarium podkreślono, że dachy zielone to nie tylko estetyczne i ekologiczne rozwiązanie, ale także inwestycja podnosząca wartość nieruchomości. Zwrócono uwagę na wyzwania, takie jak koszty realizacji oraz konieczność regularnego utrzymania.
Na zakończenie Pan Dudziak zaprezentował Waterfolder – darmowe narzędzie wspierające projektowanie dachów zielonych. Pokazał jego praktyczne funkcje, które mogą ułatwić pracę projektantom i architektom. W trakcie prezentacji uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i wymiany poglądów na temat omawianych zagadnień.
Podsumowując, seminarium spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników. Dzięki szczegółowej i przystępnie przedstawionej wiedzy, uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoje kompetencje w zakresie projektowania i realizacji zielonych dachów. Otrzymano praktyczne porady dotyczące doboru materiałów, omówiono technologie zarządzania wodą opadową oraz możliwości wykorzystania zielonych dachów w różnych kontekstach.
Alicja Wójcik
Sprawozdanie nr 3
Czas na małe podsumowanie ostatnich spotkań. W okresie od 18.11.2024 r. do 18.12.2024 r. spotykaliśmy się w poniedziałki i środy w tygodniu A, starając się dopracować metodę wytwarzania próbek tak, aby uzyskać ich satysfakcjonującą powtarzalność. Z radością możemy poinformować, że cel został osiągnięty – otrzymujemy próbki o zbliżonych parametrach!
Przedstawiamy proces powstawania naszych próbek do badań.
Krok 1. Przygotowanie formy.
Dno ceramicznego naczynia (Hot Pot – po więcej informacji zapraszamy do sprawozdania nr 1) wyścielamy dwoma warstwami papieru ceramicznego, następnie ustawiamy metalowy pierścień, którego ściany wewnętrzne również zabezpieczamy papierem ceramicznym.

Krok 2. Umieszczenie próbki w formie.
Odpowiednio przygotowaną próbkę umieszczamy w pierścieniu partiami, zagęszczając każdą warstwę. Następnie całość przykrywamy papierem ceramicznym.

Krok 3. Wypiek w mikrofali.
Metodą prób i błędów ustaliliśmy, że odpowiedni czas grzania próbki w mikrofali wynosi 20 minut. Po wyjęciu próbki z mikrofali sprawdzamy, czy jej powierzchnia jest zestalona, a nie sypka i odstawiamy do wystygnięcia na kilka dni. Załączamy zdjęcia rozgrzanej próbki, świeżo po wyjęciu z mikrofali. Za każdym razem robi to na nas wrażenie.

Krok 4. Rozformowanie.
Po ostygnięciu wyciągamy próbki z form. Satysfakcjonuje nas ich kształt oraz brak spękań. Przedstawiamy chronologicznie otrzymane próbki – jest progres.

Jedyną kwestią, która wymaga dopracowania jest górna powierzchnia. Na załączonych fotografiach widać, że jest ona nierówna. Przyczyną tego zjawiska jest charakterystyka sypkiego materiału. Zawiera on puste przestrzenie. W momencie przetapiania i zestalania puste przestrzenie się częściowo zapadają, co sprawia, że poziom próbki się obniża, a ponieważ materiał jest bardzo lekki to siły przylegania powodują, że przykleja się on do formy uzyskując wklęsły kształt próbki. Aby temu zapobiec, z pomocą Panów z Wydziałowego Laboratorium Konstrukcji, planujemy wytworzyć specjalną pokrywkę, która będzie zapadała się wraz z materiałem i dzięki temu możliwe będzie utrzymanie równej górnej powierzchni.
Wydaje nam się, że jest to ostatni krok przed seryjnym rozpoczęciem wykonywania próbek do badań.
Sprawozdanie 2. 06.11.2024 r.
„Wstępne prace przygotowawcze do pierwszego spiekania”
Spotkaliśmy się w dniu 06.11.2024 r., aby rozpocząć prace przygotowawcze. Celem naszego spotkania było wykonanie próbek do badań. Próbka składa się z metalowej formy wyścielonej papierem ceramicznym oraz z badanego materiału. Formy uzyskaliśmy dzięki uprzejmości Pana Adama Kulona – pracownika Wydziałowego Laboratorium Badań Konstrukcji. Z papieru ceramicznego wycięliśmy koła o średnicy 10 cm oraz paski służące do oddzielenia materiału od formy.

Wykonywane czynności były czasochłonne ze względu na dużą ilość przygotowanych egzemplarzy. Udało nam się zgromadzić wszystko co potrzebne, zatem jesteśmy gotowi do rozpoczęcia badań!
Sprawozdanie 1. „Spotkanie organizacyjne mikrofalowe wypieki koła Da Vinci”
Koło Naukowe „Da Vinci” powraca po przerwie wakacyjnej. Jesteśmy naładowani pozytywną energią i zmotywowani do działania. W tym semestrze będzie się działo! Nasz opiekun, dr inż. Marcin Kaczmarzyk, przygotował dla nas w bardzo interesujące badania, a ich zakres przedstawił nam na pierwszym spotkaniu Koła Naukowego w dniu 24.10.2024r. Pracujemy nad wykorzystaniem mikrofal do celów spiekania materiałów sypkich.
W księżycowym gruncie (regolicie) spotykamy się z zauważalną zawartością szkliwa. Szkliwo to ma pochodzenie wulkaniczne oraz impaktowe. Pochodzi ono zatem z dawnych erupcji wulkanicznych na powierzchni księżyca, jak również powstawać może podczas uderzeń małych ciał niebieskich w powierzchnię naszego naturalnego satelity. Szkliwo takie może teoretycznie stanowić czynnik wiążący sypki księżycowy regolit w zwarty i skonsolidowany materiał. Większość minerałów tworzących księżycowy grunt topi się w temperaturze 1200-1500 stopni Celsjusza. Doprowadzenie do pełnego przetopienia całej objętości regolitowej próbki wiązałoby się zatem ze znacznym wydatkiem energetycznym. Istnieje jednak możliwość na obejście tego problemu poprzez nadtopienie jedynie szkliwa zawartego w księżycowym regolicie i wykorzystanie go jako lepiszcza. Szkło daje się zgrzewać już przy temperaturach rzędu 700-800 stopni Celsjusza, co jest wykorzystywane przy tworzeniu rękodzieł artystycznych w metodzie zwanej fusingiem (ang. to fuse – zgrzewać). W metodzie tej wykorzystuje się specjalne ceramiczne, żaroodporne naczynie (tzw. Hot Pot) wyłożone cienką warstwą materiału absorbującego promieniowanie mikrofalowe.

Energia zaabsorbowanych mikrofal zamieniana jest na ciepło, co doprowadza do intensywnego nagrzewania wnętrza naczynia. Przy zastosowaniu zwykłej kuchenki mikrofalowej o mocy 800-1000 W jesteśmy w stanie rozgrzać wnętrze Hot Pota do temperatury 700-800 stopni Celsjusza w ciągu około 10 minut. Jednocześnie lekki materiał ceramiczny z jakiego wykonany jest Hot Pot stanowi względnie dobrą izolacje termiczną, dlatego też we wnętrzu kuchenki mikrofalowej temperatura pozostaje na całkowicie bezpiecznym poziomie.
Naszym celem jest wypracowanie sposobu powtarzalnego wytwarzania próbek ceramicznych składających się z rozdrobionego pumeksu oraz szkła, co stanowi bardzo uproszone odzwierciedlenie księżycowego regolitu. Interesuje nas również określenie zależności między względną zawartością szkliwa w próbce, a wytrzymałością na ściskanie otrzymywanego spieku.
Nie możemy się doczekać rezultatów!